عوارض جراحی بینی و راهکارها

عوارض جراحی بینی

عوارض جراحی بینی می تواند به دلیل اختلال تنفسی و مشکلات مربوط به زیبایی بعد از عمل باشد.البته جراحی بینی تنها به معنای کوچک شدن بینی نیست، بلکه به معنای ایجاد تناسب بینی گوشتی و یا استخوانی با اجزای دیگر چهره می باشد. جراحی بینی تا زمانی مطلوب است که عملکرد تنفسی بینی به مخاطره نیفتد.

صرف نظر از تکنیک ها و روش هایی که جراحان برای عمل جراحی به کار می برند، یک چیز کاملا مشخص است که همه بیماران بلافاصله پس از جراحی عوارض و علائمی مانند آبریزش، کبودی، تورم، درد و سوزش را درروزهای اول جراحی خواهند داشت و این موارد در افراد مختلف متفاوت هستش.

این عوارض به این دلیل است که در جراحی بینی، انواع مختلفی از بافت ها مانند استخوان، غضروف، مخاط، پوست، چربی، عضلات، اعصاب و عروق درگیر می شوند. البته می توان گفت که عوارض جراحی بینی ، جز روند بهبودی فرد محسوب می شود و جای نگرانی ندارد.با این حال دانستن این عوارض برای پیشگیری و مراقبت های بعد از جراحی مفید است.

رایج ترین عوارض بلافاصله بعد از جراحی بینی

آبریزش و عطسه پس از عمل بینی

در چند روزاول پس از جراحی بینی، آبریزش و عطسه خواهید داشت که ممکن است در برخی مواقع خونی باشد که طبیعی هستش و به خاطر جراحی هستش.در هنگام عطسه تا حد امکان از طریق دهان باز عطسه کنید تا نیرو و فشار عطسه فقط به مجرای بینی محدود نشود.

درد پس از عمل بینی

ممکن است شب اول بعد از جراحی احساس درد ،در اطراف بینی خود داشته باشید اما بعد از آن ناراحتی به طور قابل توجهی کاهش می یابد. اکثر بیماران بعد ازجراحی بیشتر از درد دچار گرفتگی بینی می شوند.  استفاده از مسکن و کمپرس سرد با تجویز پزشک می تواند به کاهش درد شما تا حدی  کمک کند. اگر درد با دارو کاهش نمی یابد، یا اگر درد بیشتر می شود با پزشک خود مشورت کنید که مشکل رفع بشه.

خون ریزی پس از عمل بینی

اکثر خونریزی های پس از جراحی بینی معمولا به علت جراحی می باشد چون ممکن هستش مقداری از خون حین جراحی و بعد از جراحی در مجاری باقی بمونه که به تدریج بعد از جراحی از بدن خارج میشه. یکی از مواردی که سبب کاهش تورم و خون ریزی می شود استفاده از کمپرس سرد و بلند بودن زیر سر در هنگام خواب است.

 

عوارض مهم جراحی بینی چیست ؟

برداشتن بيش از اندازه از غضروف های نوک بينی

برداشتن بیش از اندازه غضروف به تنگی مدخل بينی منجر میشه که اگر جراح بينی از تجربه كافی برخوردار نباشد، در این صورت علاوه بر مختل شدن در عملكرد بينی ، اين احتمال نیز وجود دارد كه ظاهر بینی فرم مناسب و مورد نظر شخص را پيدا نكند و به شكل نامطلوبی درآيد.

غيرقرينه بودن سوراخ های بينی

اگر به سوراخ های بينی فردی كه عمل نكرده نگاه کنید خواهید دید که معمولا سوراخ بينی دقيقا عين هم نيستند، اما فردی كه عمل میكند بعد از عمل انتظار دارد كه سوراخ ها كاملا قرينه باشند. البته جراح در طی عمل تلاش می كند كه ميزان غيرقرينگی را برطرف کند و تا آنجا كه ممكن است آن را اصلاح كند ولی بیش از یک حدی غیر قابل امکان هستش.

 

كاهش حس بويايی

همان گونه که می دانید پايانه های اعصاب بويايی در سقف حفره داخل بينی قرارگرفته اند. اين ناحيه طی عمل زيبايی بينی معمولا دستكاری نمی شود، بنابراين احتمال آسيب دیدگی حس بويايی بعد از عمل جراحی وجود ندارد، مگر اینکه فردی كه تحت عمل جراحی قرار گرفته از قبل مبتلا به پوليپ وسيع بينی بوده باشد و همزمان با عمل زيبايی تحت عمل پوليپ نيز قرار خواهد گرفت که این مشکل می تواند موجب کاهش حس بویایی شود.

 

اگر فردی در اثر عمل زيبايی بينی دچار انسداد بينی شود به همان ميزان نيز دچار كاهش حس بويايی می شود.

 

قبل از جراحی بینی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

آمادگی لازم برای عمل بینی یکی از مراحل اصلی و ضروری در این جراحی بینی است تا کمتر دچار عوارض بینی شویم گاهی با رعایت نکاتی ساده می توان تا حدود بسیار زیادی عوارض عمل بینی را کاهش دهید و در نهایت نتیجه رضایت بخش تری از عمل خود کسب کنید.

  • دو هفته قبل از عمل ، از مصرف هرگونه قرص بپرهیزید.به عنوان مثال از استفاده قرص هایی از قبیل آسپرین ، ایبوبروفن ،ویتامین ای و مکمل های گیاهی پرهیز کنید.البته برای استفاده از قرص های درمانی باید با پزشک مشورت کنید که می توانید استفاده کنید یا نه.
  • استفاده از هر گونه نیکوتین را کاملا قطع کنید زیرا نیکوتین موجود درسیگار ، شدیدا روند درمان و ترمیم بینی شما را کند می‌کند.
  • مشاوره با دکتر قبل از عمل بسیار مهم است و برای اینکه بعد از عمل از فرم جدید بینی خود لذت ببرید ، قبل از آن به دکترتان بگویید که چه فرم بینی دوست دارید و با مشورت با دکتر خود به نتیجه ای واحدی برسید.البته باید در نظر بگیرید که نظر و خواسته ی شما از نظر پزشکی باید شدنی باشه.
  • به ترس و استرس خود نسبت به عمل غلبه کنید .شما برای حفظ آرامش خود سعی کنید فقط با دکترتان صحبت کنید ، مطمئن باشید تجربه او در کاهش استرس و اضطراب شما بسیار موثر خواهد بود.البته هواستون باشه پزشکی که انتخاب میکنید مثل دکتر رضا حسامی کارشو بلد باشه که کمتر دچار استرس و عوارض بعد عمل بشید.

 

عوارض ظاهری و زیبایی بینی بعد از جراحی

در برخی افراد دیده شده است که بعد ازعمل بینی فرد نه تنها زیبا تر نمی شوند بلکه زیبایی قبل خود را هم از دست داده.در اکثر موارد دلیل این مسئله نا متناسب بودن بینی با اجزای صورت است. مانند کوچک شدن بیش از حد بینی که باعث از بین رفتن تناسب قبلی شده است.به خاطر همینه که میگم خواستتون از جراحی باید معقول و شدنی باشه.

به طور کلی اکثر عوارض جراحی های بینی چه اختلال تنفسی و چه مشکلی که مربوط به زیبایی است، به دلیل بیش از حد کوچک شدن بینی و برداشتن زیاد بافت ها انجام می شود، به همین دلیل است که امروزه برای پیشگیری از این مسائل در جراحی های بینی سعی می شود به جای آنکه اندازه بینی بیش از حد کوچک شود، تناسب و هارمونی بین بینی و اجزای صورت به وجود آید و توجه ویژه ای به مسائل داخل بینی می شود که مشکلات بعد ازعمل برای بیماران پیش نیاید.

 

البته بعضی از این عوارض هم ممکن هستش ترسناک و خطرناک باشه که باید این موارد رو در سایت بدانیم به شما بیان خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.