تعویض پروتز سینه به چه دلیل انجام میشه؟

تعویض پروتز سینه

تعویض پروتز سینه به دلایل مختلفی ممکن هستش انجام بشه که از جمله این موارد تغییر سایز پروتز،ترکیدن پروتز یا گاها تعویض به علت ایجاد عفونت یا سایر مشکل های پیش اومده داخل سینه هست.

در این مقاله میخوام به علل یا عواملی که نیاز به تعویض پروتز سینه میشه بپردازیم.

 

پروتز سینه دائمی هستش یا نیاز به تعویض دارد؟

یکی از سوالاتی که برای خانم هایی که میخوان پروتز سینه انجام بدن این هستش که این جراحی دائمی هستش یا اینکه نیاز به تعویض پروتز سینه حتما وجود دارد؟سوالی که اگر چند سال پیش پرسیده میشد خیلی راحت میشد پاسخ داد و میگفتیم نه ،پروتزهای سینه دائمی هستش و هیچ نیازی به تعویض ندارن .

با توجه به سمینارهایی که در سال های ۲۰۲۱ تشکیل شده نظرات متخصصین این حوزه تغییر کرده و با توجه به مطالعات روی خانم هایی که جراحی پروتز سینه انجام داده اند و با توجه به بافت کپسولی که بدن به طور طبیعی دور پروتز تشکیل میده این موضوع رو بیان کردن که پروتزها بهتر هستش هر ده سال یک بار در صورت بروز مشکلات در سینه باید تعویض بشن.

البته یک موضوعی که هست اینه که خود پروتز سینه در واقع محتویات سیلیکونی پروتزها دائمی و گارانتی مادام العمر دارن.

 

دلایل تعویض پروتز سینه

پروتزهای سینه به دلایل مختلفی نیاز به تعویض داره که در ادامه بهش میپردازیم :

۱٫تعویض پروتز سینه به علت ترکیدگی

پروتز سینه ممکن هستش به دلایلی مثل ضربه خوردن سنگین ،وارد شدن جسمی تیز به سینه و همچنین فشار بیش از حد به سینه دچار پارگی بشه.فقط باید توجه کرد که این عبارت ترکیدگی منظور همون پارگی هستش و اگر پروتز نسل جدید و سیلیکونی باشه محتویات داخل پروتز خارج نمیشه و داخل همون بسته و پوسته پروتز باقی میمونه که این مورد نگرانی نمیتونه باشه که محتویات بخواد وارد بافت سینه بشه و مشکل ساز بشه.

فقط باید در اسرع وقت این پروتز با تشخیص پزشک که با سونو قابل تشخیص هستش تعویض بشه.

 

۲٫عفونت در سینه

پروتز سینه یک جسم خارجی هستش و بالاخره با احتمال بسیار پایین ممکن هستش که بر اثر کار گذاشتن داخل بدن در ناحیه سینه دچار عفونت بشه که این عفونت با علائمی مثل درد بسیار زیاد و ورم زیاد در نوک سینه بروز داده بشه.

در این مواقع باید انتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک استفاده بشه و اگر کارساز نبود باید پروتز به طور کلی خارج بشه و بافت سینه ضد عفونی بشه و در بعضی موارد هم ممکنه کلا بدن با پروتز سازگاری نداشته باشه و باید به طور کامل پروتز خارج بشه که این مورد بسته به نظر پزشک فوق تخصص دارد.

۳٫تعویض پروتز بخاطر افزایش سایز سینه

در مواردی برای افزایش سایز سینه باید پروتز سینه تعویض بشه.در واقع افرادی که پروتز داشته باشن بعد از مدتی ممکن هستش به علت اینکه بخوان سایز سینه بزرگتر بشه با تعویض پروتز سینه و تغییر سایز پروتز اینکار رو انجام میدن.

 

چند سوال که ممکن هستش برای تعویض پروتز سینه پیش بیاد مطرح میکنیم :

بعد از تعویض پروتز ایا پروتز قبلی قابل استفاده هستش؟

قاعدتا به علت اینکه ممکن هستش عفونت ایجاد بشه اینکار انجام نمیشه و پروتز رو مجدد استفاده نمیکنن.

اگر تعویض پروتز به علت افتادگی سینه باشه چه میشه کرد؟

اگر با توجه به سنگینی و وزنی که پروتز سینه داره سینه ها دچار افتادگی شده باشن ۲ تا راهکار وجود داره.راهکار اول در صورتی هستش که افتادگی زیاد نباشه و با حفظ کردن پروتز مقداری از نیپل با جراحی لیفت سینه افتادگیش رفع بشه و راهکار دوم هم این که پروتز دراورده بشه و با لیفت سینه و کاهش حجم سینه و قرار دادن مجدد پروتز داخل سینه هم افتادگی رفع بشه و هم حالت گردی سینه حفظ بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.