متخصص ارتوپد و ویژگی های آن

متخصص ارتوپد

متخصص ارتوپد یکی از شاخه های تخصص در پزشکی هستش که بالاخره هر فردی در طول عمرش ممکنه یک بار به دنبال پزشک خوب برای این تخصص بگرده و برای کارهای مختلفی که مرتبط با این تخصص هستش به این پزشک مراجعه کنه و از خدمات استفاده کنه.

 

چرا انتخاب متخصص ارتوپد خوب ضروری هستش؟

توی این مقاله میخوام در مورد نحوه انتخاب متخصص ارتوپد خوب و مواردی که جز تخصص متخصص ارتوپد یا جراح ارتوپد هستش صحبت کنیم.و علت اینکه انتخاب یک متخصص ارتوپد خوب برای درمان بیماری های ارتوپدی ضروری هستش حرفایی بزنیم که قطعا به دردتون میخوره.

 

چه بیماری های قابل درمان توسط متخصص ارتوپد می باشد؟

شاید اکثر افراد براشون این سوال باشه که وقتی مثلا کمر درد میگیرن یا زانودرد یا مشکل ستون فقرات دارن باید درمانشون رو از کجا شروع کنن و پیش چه متخصصی مراجعه کنن؟چنتا از مواردی که ارتباط مستقیم با متخصص جراح ارتوپد داره رو در ادامه بهتون میگم :

درمان عارضه های ناشی از حوادث ورزشی :

اغلب افرادی که ورزش میکنن ممکنه بنا به دلایل مختلف دچار عارضه و آسیب های مختلفی به اندام ها از جمله زانوها،کتف ،مچ پا،ستون فقرات ،تاندون ها و سایر آسیب ها بشن که برای درمان این موارد حتما باید به یک متخصص ارتوپد ورزشی خوب و مجرب مراجعه کنن و تحت معاینه و در صورت لزوم تحت درمان قرار بگیرن.

عارضه و دردهای مربوط به زانو :

با گذشت زمان و بالا رفتن سن به دلیل فشاری که در طول زندگی هر فرد ممکن هستش به زانو وارد بشه احتمال این هستش که فرد نیاز به تعویض مفصل زانو پیدا کنه.

البته هر ساییدگی زانو دلیل بر این نمیشه که حتما باید تعویض مفصل انجام بشه و با اقدامات پیشگیرانه درمانی از جمله آب درمانی و کاهش وزن تا حدی از این عارضه پیشگیری میشه.

تومورهای استخوانی :

در صورت ایجاد شدن هر گونه سرطان و تومورهای استخوانی باید از متخصص ارتوپد در کنار سایر تخصص ها استفاده بشه.

 

بیماری های استخوانی و مفصلی ژنتیکی:

گاها ممکنه بعضی افراد به دلایل ژنتیکی و مادرزادی برخی مشکلات مفصلی و استخوانی پیدا کنن که از بدو تولد این نارسایی و مشکلات رو داشته باشن که برای اینکه این افراد توی بزرگسالی به مشکل نخورن حتما باید به متخصص ارتوپد کودکان مراجعه کنند.

وجود برخی عفونت ها داخل مفاصل و استخوان ها و غضروف ها :

برخی عفونت ها ممکن هستش که داخل مفصل ،استخوان یا غضروف وجود داشته باشه که برای بررسی و مداوای این مشکلات باید جراح ارتوپد مراجعه کنید که علل این مشکلات بررسی بشه.

جراحی تعویض یا جایگزینی مفصل :

جراحی تعویض مفصل ممکنه به صورت جزیی یا کامل انجام بشه و بخشی از مفصل که بر اثر عارضه هایی مثل آرتروز پارگی تاندون یا رباط ها ایجاد بشه تعویض میشه و بخش جدیدی به عنوان مفصل جایگزین میشه.

با تعویض مفصل دردهای ناحیه تسکین پیدا میکنه و مشکلات راه رفتن بهبود پیدا میکنه.

 

بهترین متخصص ارتوپد باید چه ویژگی هایی داشته باشه؟

خب این مورد شاید خیلی واضح باشه ولی از اونجایی که به دلیل اینکه بیماری های ارتوپدی اگر به درستی درمان نشه و به طور قطعی درمان نشه ممکنه یک عمر با عارضه های مفصلی یا استخوانی سپری کنید و درد بکشید!

مورد اول که خیلی مهم هستش صبور بودن هستش :

پزشک ارتوپد حتما قبل از هر چیزی باید صبور باشه و شما بتونید ارتباط مناسبی برقرار کنید و بتونید دردی که دارید رو به درستی منتقل کنید که در مرحله ی اول درد شما به درستی شناسایی بشه.

معاینه دقیق :

یه توصیه خیلی مهم اینه که پیش پزشکی برید که با وجدان باشه و شما رو به دید پول نبینه و صرفا دنبال پول نباشه و وقت بزاره و معاینه دقیق بکنه که بشه راه درمان مناسبی براتون پیشنهاد بشه.

آگاهی و دانش بالا و مجرب :

مرحله بعد خیلی دقت کنید که پزشک متخصص ارتوپد باید آگاهی و دانش و سواد بالایی داشته باشه که بتونه به درستی برای مشکلی که دارین درمان مناسبی قرار بده و طوری نباشه که بخواید دردتون بهتر بشه خدایی نکرده بدتر بشید!

 

شایع ترین مشکلات ارتوپدی

شایع ترین مشکلات ارتوپدی که برای افراد ممکن هستش پیش بیاد

بیماری های زانو :

بیماری های زانو از جمله زانو درد ،خشکی مفصل زانو،خالی کردن زانو ممکنه به دلایل مختلفی از جمله اضافه وزن بالا ،آسیب های ناشی از ورزش های رزمی ،ضربه خوردن بنا به دلایل مختلف یا کهولت سن پیش بیاد که به دلیل اینکه زانو یکی از نواحی خیلی مهم در بدن هستش باید درمانش به شدت جدی گرفته بشه.

بیماری های مچ پا :

آسیب های مچ پا هم که معمولا بین افراد مختلف ممکنه ایجاد بشه از جمله این اسیب ها بر اثر پیج خوردن مچ پا ،نپوشیدن کفش مناسب ،بالا بودن وزن و عوامل مختلف دیگه ممکنه ایجاد بشه که مچ پا هم باید توسط یک متخصص پا تحت درمان قرار بگیره.

 

بیماری های کمر:

هر کس در طول عمرش حداقل یک بار ممکنه کمر درد گرفته باشه و قطعا متوجه این موضوع هستش که کمر و ستون فقرات اعضایی هستن که اگر دچارش شدین باید به درستی و با وسواس زیاد یک متخصص ارتوپد و ستون فقرات ماهر برای شما درمان رو تجویز کنه.

 

رشته ارتوپدی دارای تخصص های گوناگونی هستش و اگر خدایی نکرده هر قسمتی از بدنتون از جمله زانو ،کمر ،کتف ، مچ پا ، دست یا سایر اعضا دچار آسیب های شایع استخوانی ،مفصلی شد بهتر هستش که پیش فوق تخصص اون موضوع مراجعه کنید و دنبال درمان مناسب باشید.

در وب سایت بدانیم در کنار سایر سایت های مرجعی مثل چطور ،سلام دکتر ،پزشک ۲۴ . الو دکتر سعی میکنیم به بیان موارد پزشکی مهم بپردازیم و از این اطلاعات استفاده لازم رو ببرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.