نحوه چسب زدن بینی

چسب بینی

چسب زدن بینی از مراقبت های مهم بعد از عمل بینی محسوب می شود. چسب زدن بینی برای کاهش تورم و شکل دهی مناسب بینی پس از عمل مورد استفاده قرار می گیرد. چسب بینی در هفته های اول بعد ازعمل جراحی بسیار مهم است و کمک زیادی به شکل دهی به بینی و کاهش تورم بعد از جراحی می کند.

در چسب زدن به بینی شما می توانید به راحتی در مقابل آینه قرار بگیرد و چسب بینی خود را طبق دستور و آموزش پزشک خودتون استفاده کنید. بیشتر موارد زمان قرار گرفتن چسب روی بینی تا دو ماه نیز ممکنه طول بکشد، مدت زمان این کار به ضخامت پوست بینی هر فرد بستگی داره و یعنی هر چه پوست بینی زخیم تر باشد نیاز بیشتری به زدن چسب روی بینی وجودداره که علت این کار هم این هستش که پوست های ضخیم مدت زمان بیشتری طول میکشه روی بینی فرد بچسبه و تثبیت بشه.

معمولا چسب روی بینی های گوشتی نیاز به دوماه قرار گرفتن روی بینی دارد.

 

نحوه چسب زدن درست بینی

 برای چسب زدن درست به بینی ابتدا یک چسب به اندازه هشت الی نه سانتی متری از زیر نوک بینی بزنید که این مدل چسب زدن باعث جمع شدن نوک بینی میشه . مرحله بعد یک چسب به اندازه چهار سانتی متر برش میدیم و روی نوک بینی قرار می دهیم، و بعد سه چسب به اندازه پهنای بینی برش زده و به ترتیب بالاتر از نوک بینی می چسبانیم که اندازه هر کدام از این چسب ها را به اندازه دو میلی متر باشند.

اندازه این چسب ها نباید از عرض بینی پهن تر باشد وشما می توانید  هر دو روز یک بار تعویض کنید که با توجه به نوع پوست و جنس بینی این زمان متفاوت هستش.

نحوه برداشتن چسب بینی پس از استحمام و خیس خوردن چسب های بینی امکان پذیرمی باشد. برای برداشتن چسب ،پوست را با آب ولرم و صابون شستشو دهید و سپس آن را به آرامی از روی بینی جدا کنید.

 

بهترین نوع چسب برای بینی

 

چسب میکرو یکی از بهترین نوع چسب برای بینی جهت استفاده می باشد زیرا این نوع چسب ضد حساسیت هستش و همچنین چسبندگی خوبی دارد که باعث گرفتن نتیجه بهتر از جراحی میشه.

چسب هایی به نام شیشه ای هم وجود دارد که این گونه باعث قرمزی و چرب شدن پوست شما می شود و به همین دلیل  بهتر است ازاین نوع  استفاده نکنید .اما اگر بینی شما مدت زمان کوتاهی نیاز به آن داشت می توانید از این مدل چسب ها هم استفاده کنید.

نکاتی مهم در مورد چسب زدن بینی

چسب زدن در دو هفته اول پس از جراحی بسیار مهم است زیرا  باعث شکل گیری بهتر و صحیح بینی می شود و همچنین  در کاهش ورم بینی موثر است به همین خاطر استفاده تا دو هفته بعد از جراحی بینی اجباری و لازم هستش.

هفته دوم به بعد چسب زدن به  کاهش ورم و التهاب بینی کمک میکند و معمولا به بیمار توصیه میشه که تا یک ماه پس از جراحی، از آن استفاده کنند تا ورم بینی زودتر بهبود یابد.توجه کنید که این مورد کاملا با توجه به نظر هر پزشک متخصص ممکن هستش متفاوت باشد و به این مقاله نباید استناد بکنید و همیشه مهم نظر شخصی پزشک خودتون هستش.

در صورت استفاده نکردن  روند بهبود ورم بینی بیشتر خواهد بود. البته با توجه به نوع پوست بینی شخص و تشخیص پزشک جراح، مدت زمان استفاده از آن در افراد متغییر خواهد بود و مدت زمان یک ماه برای همه تجویز نمیشود. بعنوان مثال افرادی که بینی آنها  که دارای پوست ضخیمی است بهتر است مدت زمان بیشتری پس از عمل جراحی از آن استفاده کنند

دلیل چسب زدن بعد از عمل

چسب زدن بینی پس از جراحی بسیار مفید و تاثیر گذار می باشد. از فواید اون می توان به کاهش تورم و شکل گیری بهتر بعد از جراحی بینی اشاره کرد. لذا بهتر است طبق نظر جراح بینی خود بر اساس زمان تعیین شده بر روی بینی خود چسب بزنید.

 

دلایل اهمیت چسب زدن به بینی بعد رینوپلاستی

اکثر پزشکان طبق عرف توصیه میکنن که باید بعد از عمل بینی چسب روی بینی زده شود. چسب زدن به بینی بسیار اهمیت دارد و به چند دلیل توصیه می شود.

  • به دلیل اینکه چسب زدن باعث فشار روی بینی میشه به همین دلیل باعث سفت شدن غضروف و چسبیدن هر چی بیشتر پوست روی بینی میشه.
  • چسب زدن به باعث کاهش تورم و تسریع روند بهبودی میشه.
  • چسب زدن به بینی باعث فرم دهی بیشتر بینی می شود.

 

بعد از چه مدت باید چسب روی بینی رو تعویض کرد؟

  • با توجه به این که جنس پوست هر فردی متفاوت هستش این زمان متغیر هستش.
  • اگر پوستتون خشک هستش بهتره هر سه روز یک بار این کار رو انجام بدین.
  • اگر پوستتون معمولی هستش بهتره یک روز در میان اینکارو بکنید.

و در آخر اون افرادی که پوستی چرب دارند مجبورن هر روز این کارو بکنن ،چون چسب به خودی خود حال چسبندگیشو از دست میده و از روی بینی بلند میشه.

 

توصیه هایی پیش از چسب زدن

قبل استفاده از چسب، صورت خود را به خوبی با صابون و آب ولرم بشویید. سپس پوست بینی خود را با استفاده از پنبه آغشته به الکل پاک کنید تا هیچ آثاری از چربی روی پوست بینی باقی نماند. در پایان پس از خشک کردن پوست چسب بزنید.

همچنین چسب را باید با دو دست خود از پوست جدا کنید؛ به طوری که با یک دست پوست بینی را نگه دارید و با دست دیگر چسب را از روی بینی آهسته بردارید. در صورتی که پوست همراه با چسب به یکباره کشیده شود، پوست بینی از بافت زیرین جدا می شود و با گذشت زمان موجب تشکیل بافت اضافه زیر پوست خواهد شد،پس به این نکته خیلی توجه و دقت کنید.

همین طور استفاده از چسب در شب و پیش از خواب توصیه می شود. ضمن اینکه در مواقعی که صبح از خواب بیدار می شوید آن را از بینی خود بردارید. لازم به ذکر است که تعویض بیش از حد چسب ها ممکن است موجب افزایش تورم بینی بشه. البته تورم بینی به مرور زمان و با استفاده صحیح از چسب بینی رفع خواهد شد.

در آخر برخی از افراد هستند که به اشتباه چسب را بر روی بینی خود می گذارند، پیشنهاد ما به این افراد این است که نحوه چسب زدن صحیح را از پزشک خود بیاموزند ، چرا که چسب بعد از عمل بر روی نتیجه ی عمل تاثیر بسزایی می گذارد، به همین دلیل باید درست چسب زدن را بلد باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.