ماموپلاستی یا عمل کوچک کردن سینه

ماموپلاستی ،وقتی حرف از جراحی زیبایی سینه میشه، اولین چیزی که به ذهن می رسه، بزرگ کردن سایز سینه هاست. اما بعضی خانم ها هستن که از بزرگ بودن غیرطبیعی سینه های خودشون شاکی هستن و دنبال اینن که اونا رو کوچیکتر کنن. البته این مشکل از فردی به فرد دیگه متفاوته. یعنی نمی شه به هر سینه های لقب سینه بزرگ رو داد، بلکه اندازه سینه هر فرد با توجه به جثه اون سنجیده می شه. یعنی ممکنه یه سینه خیلی بزرگ در یک خانم ریزنقش، تو بدن یه خانم با چثه بزرگتر، کاملاً معمولی باشه. برای رفع بزرگی بیش از حد اندازه سینه ها خانم ها، روشی به اسم ماموپلاستی وجود داره که در ادامه بیشتر راجع به اون صحبت می کنیم.

ماموپلاستی

ماموپلاستی چیست؟

بعضی خانم ها هستن که پس از شیردادن بچه، پل فوقانی پستان و پوست پستان شل میشه و باعث می شه سینه ها حالت افتاده به خودشون بگیرن. سینه برخی از خانم ها هم ممکنه همزمان با دوره یائسگی دچار افتادگی بشه. ممکنه خانم هایی هم باشن که به صورت ژنتیکی سینه های خیلی بزرگی دارن که هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ پزشکی مشکلاتی رو برای اونها ایجاد می کنه. کوچک کردن سینه ها یا همان ماموپلاستی راه حلی هست که برای این مشکل وجود داره.
ماموپلاستی به عمل کوچک کردن سینه ها می گن که طی این عمل، پوست سینه برداشته می شه، چربی ها و بافت اضافی سینه خارج می شه و نتیجه اون منتقل شدن نوک پستان و هاله اطراف اون به سمت بالاست. همچنین با این روش می توان اندازه هاله سینه رو هم که به خاطر کش اومدن زیادی سینه، قطر زیادی پیدا کرده رو کوچیک تر کرد. نکته مهمی که باید طی این عمل به اون توجه بشه اینه که اتصال نوک سینه و هاله اون به بافت های زیرین دستگاری نمی شه و به این ترتیب عصب دهی و حس رسانی اون حفظ می شه.

آیا ماموپلاستی فقط با هدف زیبایی انجام میشه؟

جراحی کوچیک کردن سینه یا همون ماموپلاستی در اکثر مواقع با هدف زیبایی و متناسب کردن سایز سینه انجام می شه، اما در مواردی که فرد دچار اختلالات مادرزادی مثل ماکروماستیا یا ژیگانتوماستیا باشه، باعث میشه که سایز سینه های اون به صورت غیرطبیعی بزرگ بشه و نیاز به ماموپلاستی داشته باشه. گاهی هم ماموپلاستی با هدف متقارن کردن سینه ها انجام می شه. سینه های بزرگ علاوه بر تأثیر منفی بر زیبایی، ممکنه باعث ایجاد فشار و درد در شانه ها و گردن بشه و حتی در مواردی فرد دچار اختلال خواب بشه.

برای مطالعه دوره نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه روی لینک کلیک کنید.

مزایای ماموپلاستی

از مزایای ماموپلاستی میشه به موارد زیر اشاره کرد:

• کاهش درد

زمانی که اندازه سینه ها بیش از حد بزرگ بشه، باعث می شه رشته های عصبی کش بیاد که منجر به درد در قسمت گردن و شانه ها می شه و به مرور مشکلاتی مثل دیسک گردن یا آرتروز رو ایجاد می کنه. با کوچیک تر شدن اندازه سینه می شه از بروز این دردها پیشگیری کرده و یا اونا رو برطرف کرد.

• کاهش دادن وزن سینه با ماموپلاستی

طی این عمل پوست اضافی، چربی ها و بافت های اون رو خارج می کنن که در نهایت منجر به کمتر شدن وزن سینه می شه.

• ایستادن صحیح

بزرگی بیش از حد سایز سینه ها، باعث ایجاد فشار و در نتیجه بد ایستادن فرد میشه که به مرور می تونه به ستون فقرات آسیب بزنه. انجام ماموپلاستی می تونه منجر به ایستادن صحیح و در نتیجه عدم آسیب به ستون فقرات بشه.

• بهبود کیفیت زندگی

کوچیک کردن سینه ها علاوه بر اینکه می تونه تأثیر مثبتی بر فعالیت های روزانه و ورزشی خانم ها بذاره، می تونه اعتماد به نفس اونها رو هم افزایش بده و به این ترتیب کیفیت زندگی ارتقا پیدا می کنه.

• حفظ بهداشت

بزرگی سینه ها باعث ایجاد رطوبت زیر سینه ها می شه. این رطوبت می تونه منجر به رشد قارچ ها در این قسمت ها، مخصوصاً در افرادی بشه که مستعد عفونت های قارچی هستند. افراد مبتلا به دیابت و افرادی که کورتون مصرف می کنن، باید این نکته رو جدی بگیرن.

• وضوح تصاویر رادیولوژی و ماموگرافی

یکی از مشکلاتی که سینه های بزرگ ایجاد می کنن اینه که ممکنه تصاویر رادیولوژی و ماموگرافی به درستی جزئیات رو نشون ندن و مشکلاتی مثل کیست های خطرناک و یا سایر عرضه های پستان به خوبی در تصاویر مشخص نباشه. حتی ممکنه موقع معاینه هم پزشک متوجه برخی از مشکلات پستان و موارد مشکوک نشه. بنابراین مزیت دیگر کوچک کردن سینه ها تشخیص راحت تر مشکلات مربوط به سینه است.

• زیبایی اندام در جراحی زیبایی سینه ماموپلاستی

کوچک کردن سینه های بزرگ باید با اندام فرد متناسب باشه؛ چرا که سینه نقش مهمی در زیبایی اندام داره و کوچک یا بزرگ بودن بیش از حد اون می تونه تأثیر منفی در زیبایی اندام خانم ها داشته باشه. در بسیاری از مواقع، ماموپلاستی رو صرفاً با هدف زیبایی انجام میدن.

سن مناسب برای انجام ماموپلاستی

با اینکه این جراحی محدودیت سنی نداره، اما پزشکان ترجیح میدن که اون رو بعد از دوره بلوغ انجام بدن؛ چون ممکنه تا رسیدن به جوانی شکل سینه های اونا تغییر کنه. البته در مواقع خاصی ممکنه این عمل خیلی ضروری باشه که در این صورت، قبل از سن بلوغ هم میشه اونو انجام داد. مثلاً ممکنه سینه های برخی از دختران نامتقارن باشه یا اندازه سینه های اونها به صورت غیرطبیعی بزرگ باشه.

انواع روش های ماموپلاستی

در کل ماموپلاستی یا همان عمل کوچک کردن سینه ها به ۳ روش انجام میشه: تفاوت این روش ها در نوع و محل برشی است که روی سینه انجام می شه. در کل برش های سینه در ماموپلاستی، یا دور هاله سینه یا لبه پایینی هاله پستان و یا خط زیر سینه انجام صورت می گیره:

• وایزپترن

تو این روش، برشی در زیر خط زیر سینه ایجاد میشه.

• لژور

روش لژور به صورت سوپریور پدیکل هست؛ به این معنی که خونرسانی تو این عمل، به کمک پدیکل انجام میشه. طی این عمل، یه شکاف دور هالیه سینه و یه شکاف دیگه هم به صورت عمودی ایجاد می شه.

• دنات (پری آلئورال)

در این روش برشی دور هاله سینه انجام میشه و به برش دیگه ای نیاز نیست.
تشخیص اینکه کدام یک از این روش ها برای بیمار استفاده بشه، به عهده پزشکه. انتخاب این روش ها به عواملی مثل بدن بیمار، سایز سینه، عرض سینه، و قطر هاله دور سینه بستگی داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.