عمل ژنیکوماستی

عمل ژنیکوماستی ،وقتی حرف از جراحی سینه می شه، پای خانم ها میاد وسط اما بهتره بدونین جراحی سینه فقط برای خانم ها نیست، بلکه عمل سینه مردان هم وجود داره که به اون عمل ژنیکوماستعمل ژنیکوماستیی یا کوچک کردن سایز سینه آقایون می گن. بزرگی سینه آقایون یا ژنیکوماستی، به دلیل افزایش بافت مجاری استروما یا بافت چربی سینه است. افزایش سایز ممکنه در هر دو سینه یا فقط یکی از سینه آقایون اتفاق بیفته.

 

عمل ژنیکوماستی چیه؟

ژنیکوماستی یه بیماری محسوب میشه و در اصطلاح محاوره ای به او سینه مامان هم میگن. این بیماری نتیجه رشد سینه مردهاست. برای درمان این بیماری از عمل ژنیکوماستی استفاده میشه که نوعی ماموپلاستی کاهنده است و وقتی انجام می شه که بدن بیمار به دارو درمانی جواب نده. در واقع عمل ژنیکوماستی، بهترین و قوی ترین روش درمانی برای کوچک کردن سایز سینه آقایونه.

این عارضه ممکنه در هر سنی در آقایون رخ بده و دلیل اون می تونه ژنتیک، تغییرات هورمونی، اضافه وزن و یا در نتیجه استفاده از برخی داروهای خاص باشه. در هر صورت ممکنه باعث خجالت و کاهش اعتماد به نفس آقایون بشه.

 

علائم ژنیکوماستی

از علائم ژنیکوماستی می شه به بزرگ شدن یک یا هر دو سینه در آقایون، پوست اضافی و تجمع چربی به صورت موضعی، بزرگ شدن نوک سینه و بافت های غده ای اشاره کرد. گاهی ممکنه سینه ها به قدری بزرگ و سنگین بشن که باعث افتادگی یا کشیده شدن هاله قهوه ای دور سینه بشن. با انجام جراحی ژنیکوماستی می شه پوست اضافه و چربی های زائد رو برداشت و جایگاه و اندازه هاله دور نوک سینه رو به حالت طبیعی برگردوند.

عمل ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی با دارو

اگر خیلی از زمان ایجاد شدن ژنیکوماستی نگذشته باشه، پزشک برای بیمار دارو تجویز می کنه. این بیماری رو زمانی می شه با دارو درمان کرد که علت به وجود اومدن او ناشی از مشکلات هورمونی باشه. دارویی هایی که برای درمان ژنیکوماستی تجویز می شن، اندروژن ها، مهار کننده های آروماتاز و آنتی استروژن ها هستن.

اما اگه ژنیکوماستی در نتیجه تجمع چربی در بافت سینه ایجاد بشه، باید به جراحی متوسل شد و چربی های زائد رو با لیپوساکشن یا لیپوماتیک از سینه خارج کرد.

نحوه انجام عمل ژنیکوماستی

انجام این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شه. بعد از بیهوش شدن بیمار،  جراح اقدام به ایجاد برش در قسمت هایی از سینه می کند که قبل عمل با خطوطی روی سینه بیمار رسم کرده. اگر ژنیکوماستی بیمار ناشی از تجمع بافت چربی باشه، احتیاجی به برش نیست و جراح می تونه به کمک لیپوساکشن این چربی ها رو از سینه خارج کنه. برای این کار، پزشک لوله کانولا رو وارد بافت سینه می کنه و پس از شکستن چربی های اضافی، اونا رو با مکش دستگاه خارج می کنه. گاهی نیازه که علاوه بر چربی های زائد، پوست زائد سینه هم برداشته بشه.

 

کاندیدای مناسب عمل سینه مردان

اولین درمان برای ژنیکوماستی، مصرف داروست. اما اگر بدن بیمار به دارو جواب نداد، در اینصورت بیمار مستعد عمل جراحی ژنیکوماستیه. قبل از انجام این عمل بیمار باید معاینه بشه و پزشک سوابق پزشکی اون رو بررسی کنه. در صورتی که فرد در سلامتی بوده و وزن اون ثابت و ایده آل باشه و امکان رشد بیشتر سینه ها وجود نداشته باشه، پزشک تصمیم به جراحی می گیره. ناگفته نمونه که بیمار نباید به هیچ گونه مواد مخدری اعتیاد داشته باشه.

 

مراقبت های قبل از عمل ژنیکوماستی

 • انجام آزمایش خون، ماموگرافی
 • عدم مصرف سیگار و الکل، حداقل به مدت یک ماه قبل از عمل
 • عدم مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و آسپیرین قبل از عمل
 • در جریان گذاشتن پزشک در صورت ابتلا به هر گونه بیماری، مصرف دارو، حساسیت و …
 • عدم مصرف مواد و دارویی که منجر به لخته شدن خون می شه
 • داشتن انتظارات واقع بینانه از نتیجه عمل
 • سن بالاتر از ۱۸ سال

در صورتی که فرد، تمام این شرایط گفته شده رو داشته باشه، جراح قفسه سینه رو معاینه و شکل و اندازه سینه رو بررسی می کنه. پزشک همچنین محل قرارگیری نوک سینه و سایز اون، خاصیت ارتجاعی پوست بیمار و برخی متغیرهای دیگه رو ارزیابی می کنه. پزشک همچنین از بیمار می خواد که از سینه های بیمار عکس گرفته بشه تا بتونه بعد عمل، میزان موفقیت عمل رو بسنجه.

 

مراقبت ها بعد از عمل ژنیکوماستی

 • بیمار باید محل جراحی رو تمیز نگه داره، ضدعفونی انجام بده و هر روز پانسمان رو عوض کنه.
 • داروهایی که پزشک تجویز کرده رو طبق دستور مصرف کنه.
 • باید به مدت دو هفته، خوابیدن و دراز کشیدن اون باید در حالت خاصی باشه که پزشک توصیه کرده.
 • تا یکی دو ماه بعد عمل باید بیمار گن مخصوص بپوشه

 

بهترین پزشک جراح ژنیکوماستی

بهتره بیمار قبل از انجام عمل،  با پزشک در مورد نتیجه عمل و عوارض احتمالی که ممکنه پیش بیاد صحبت کنه و مشورت های لازم رو انجام بده. هیچ پزشکی نمی تونه ادعا کنه جراحی رو بدون عارضه انجام میده، اما اگه جراح ماهری باشه، می تونه عوارض عمل رو به حداقل ممکن برسونه. یک جراح خوب، هم به خواسته ها و انتظارات بیمار توجه می کنه و هم چیزی که به نفع بیمار هست رو در نظر می گیره و در نهایت کاری رو انجام میده که هم از لحاظ زیبایی و هم از نظر سلامتی، بهترین نتیجه رو برای بیمار داشته باشه.

 

 عوارض عمل ژنیکوماستی

جراحی ژنیکوماستی هم مثل هر عمل دیگه ای ممکنه با عوارضی همراه باشه که در ادامه به تعدادی از اونا اشاره می کنیم:

 • خطرات ناشی از بیهوشی
 • حساسیت به مواد تزریقی در حین جراحی
 • خونریزی
 • لخته شدن خون
 • متقارن نشدن سینه ها
 • از بین رفتن حس نوک سینه
 • آسیب دیدن غدد و بافت سینه
 • عفونت
 • از بین رفتن بافت چربی سینه

 

هزینه عمل ژنیکوماستی

هزینه این عمل شامل هزینه بیهوشی، بیمارستان، دستمزد جراح، هزینه های دارو و آزمایشه. بنابراین نمی شه هزینه دقیق و ثابتی رو برای این عمل در نظر گرفت. هر کدوم از مواردی که گفتیم ممکنه به کل، هزینه عمل رو بالا پایین کنه. برای مثال هزینه عملی که تو بیمارستان دولتی انجام می شه، با هزینه عمل تو بیمارستان خصوصی، زمین تا آسمون فرق داره. حتی میزان مهارت پزشک معالج هم می تونه رو قیمت ها تأثیر بذاره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.