عوارض پروتز سینه چیه و چطور جلوگیری کنیم؟

عوارض پروتز سینه

عوارض پروتز سینه یکی از چیزهایی هستش که برای هر شخصی ممکن هستش پیش بیاد.خب این چیز ترسناکی نمیتونه باشه به شرطی که بدونید در صورت بروز عوارض چه کارهای باید بکنید و این که در صورتی که بدن نسبت به پروتز واکنش نشون بده چه کارهای باید انجام داد.

 

نشانه های بروز عوارض پروتز سینه

از کجا متوجه بشم که دچار عوارض پروتز سینه شده ایم و چه نشانه یا علائمی بروز داده میشه ؟

  • قرمز شدن دور هاله سینه
  • ورم غیر عادی که به مرور زمان کاهش پیدا نکنه
  • حس سوزش بلندمدت پس از عمل

حتما در صورتی که با این مشکلات بعد از عمل پروتز سینه مواجه شدین در اسرع وقت با پزشک خودتون در ارتباط بزارید و در صورت لزوم برای چک درمان به صورت حضوری مراجعه کنید.

 

عوارض شایع پروتز سینه

قطعا پروتز سینه هم مثل خیلی دیگه از جراحی ها ممکن هستش عوارضی داشته باشه و بعضی از این عوارض شایع پروتز سینه به راحتی قابل درمان و بعضی دیگه نیاز به طی مراحل طولانی پس از درمان هست که به بعضی از عوارض شایع در ادامه اشاره خواهیم کرد :

خونریزی :

ممکن هستش خونریزی داخلی بلافاصله بعد از جراحی یا طی یک تا دو هفته بعد از جراحی رخ بده که باید این موضوع رو جدی گرفت و گاها نیاز هست نیاز به جراحی مجدد وجود داره.فقط توجه کنید که نیاز نیست که پروتز برداشته بشه.

علائم و نشانه های خونریزی هم سفت شدن و متورم شدن در قسمت های سینه هستش که معمولا بعد از سونو این عارضه مشخص خواهد شد.

عفونت :

عفونت یکی از مشکل سازترین مواردی هستش که بعد از هر جراحی زیبایی ممکن هستش برای هر فردی پیش بیاد.عفونت بعد از پروتز سینه هم از مواردی هستش که پیش بیاد ولی احتمال اینکار خیلی کم هستش که با خوردن آنتی بیوتیک روند درمان و بهبودی رو میشه سپری کرد.

حالا از کجا متوجه بشم که عفونت رخ داده؟اگر سینه خیلی متورم بشه و دردناک بشه و این حالت طولانی مدت بشه و گاها ممکنه با تب همراه بشه که اگر عفونت خیلی بالا باشه ممکنه که نیاز باشه پروتز یا کلا تعویض بشه یا اگر بدن به گونه ای باشه پروتز رو قبول نکنه باید به طور کلی از بدن خارج بشه پروتز که با معاینه و تشخیص دکتر مشخص میشه.

انقباض کپسولی :

بعد از کار گذاشتن پروتز داخل سینه به طور طبیعی بدن شروع به تشکیل کپسولی از فیبروز می کند که بخشی از روند درمانی بدن محسوب می شود.این یک واکنش طبیعی از بدن به اجسام خارجی هستش.

این انقباض بافت کپسولی به تدریج باعث میشه که به آرامی پروتز سینه جمع بشه و فشار به پروتز وارد بشه و باعث بشه که به سینه فشار وارد بشه.

پارگی پروتز :

پروتز سینه ممکن هستش به هر دلیلی پاره بشه که خود سیلیکون پروتزها گارانتی مادام العمر توسط شرکت ها میشن ولی ممکنه به هر دلیلی بر اثر ضربه یا فشار زیاد به سینه پروتز دچار پارگی بشه که قاعدتا این موضوع هم توسط سونو مشخص میشه و علت اینکه بعد از پروتز سینه نیاز به چکاپ سالیانه وجود داره همین دلیل هستش که اگر به هر دلیلی دچار پارگی شده بود بشه تشخیص داد.

بی حسی نوک سینه ها :

بی حسی نوک سینه بعد از پروتز سینه ممکن هستش پیش بیاد ولی احتمال این موضوع بسیار پایین هستش و گاها این بی حسی بعد از لیفت سینه یا ماموپلاستی ممکن هستش که پیش بیاد.

 

پیشگیری از عوارض پروتز سینه

به طور کل باید از عوارض پروتز سینه پیشگیری کرد و بایستی برای این کار از دستورالعمل هایی که بعد از جراحی توسط پزشک به شما تجویز میشه رعایت کنید.

کارهایی که بعد از انجام جراحی باید انجام بدین :

  • ورزش نکردن تا حداقل ۳ ماه
  • بلند نکردن اجسام سنگین
  • عدم مصرف سیگار و قلیان و مشروبات الکلی
  • فشار نیاوردن بیش از حد به سینه ها

توصیه میشه که در صورتی که به دلایل مختلفی سینه های شما دچار تورم و درد زیاد شد حتما با پزشک خودتون مشورت کنید و موارد رو اطلاع بدین که در صورت لزوم اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز عوارض بعد از عمل انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.