ایمپلنت سینه چیست ؟

ایمپلنت سینه

در شرایطی که بافت شیردهی رو به تحلیل باشه یا  اصلا تشکیل نشه، از ایمپلنت سینه استفاده می شه. در بعضی خانما ممکنه موقع بلوغ، بافت شیردهی درست تشکیل نشه و یا ممکنه بعد از دوره بارداری و شیردهی و یا حتی بعد از یائسگی، این بافت رو به تحلیل بره. بنابراین باید یه چیزی جایگزین این بافت بشه که بهترینش همون ایمپلنت سینه است. ایمپلنت سینه یه جسم خارجیه که لایه خارجی اون از سیلیکون ساخته شده.

 

انواع پروتز سینه از لحاظ شکل

پروتزهای سینه از لحاظ شکل و لایه رویی با هم فرق دارن و بر این اساس به دو نوع زیر تقسیم می شه

پروتز گرد

این مدل پروتز، مقطع گردی داره و اگه از نیم رخ بهش نگاه کنیم می بینیم که قسمت فوقانی و تحتانی اون مثل هم هستن.

پروتز اشکلی یا آناتومیک

این مدل هم مقطع گرد داره اما اگه از نیم رخ بهش نگاه کنیم می بینیم که برچستگی قست تحتانی بیشتر از فوقانیه.

 

تفاوت پروتز اشکی و سیلیکونی از لحاظ شکل

پروتزای اشکی شکل طبیعی تری به سینه می دن؛ یعنی باعث می شن که مثل سینه طبیعی، قسمت پایینی سینه حجیم تر از قسمت بالایی اون بشه. اما خانمایی که دوس دارن قسمت بالایی سینه هم پر باشه، براشون از پروتز سیلیکونی استفاده می شه.

توصیه می شه خانمای جوونی که سینه های خیلی کوچیکی دارن یا بافت سینه اونا اصلاً تشکیل نشده، از پروتزای اشکی استفاده کنن. اما به خانمایی که دچار تحلیل بافت سینه شدن، پروتز گرد توصیه می شه.

 

انواع ایمپلنت سینه بر حسب جنس

بر حسب اینکه لایه داخلی پروتز از چه جنسی باشه، به دو نوع تقسیم میشن:

  • ایمپلنت سیلیکون یا ژل
  • ایمپلنت نمکی یا سالین

در نوع نمکی، ماده ای که داخل پروتز رو پر می کنه آب نمک و در نوع سلیکونی ماده پرکننده سیلیکونه.

پروتز سیلیکونی عمر بیشتری داره و سینه را خوش فرم تر می کنه. به خاطر همین تو بیشتر کشورا، استفاده از پروتز سیلیکونی شایع تره.

 

سطح پروتز به چه صورت هستش؟

سطح پروتز می تونه زبر یا کاملاً صاف باشه.پروتز زبر، داخل سینه چرخش پیدا نمی کنه و کمتر جابجا می شه. در عوض جاگذاری پروتز سطح صاف، راحت تره و موقع عمل حداقل برش رو نیاز داره. تصمیم گیری در مورد اینکه کدوم پروتز برای سینه بیمار مناسب تره، به عهده جراحه.

 

عوارض ایمپلنت سینه

از عوارض پروتز سینه ، سرطانی به اسم ALCL وجود داره که سال های اخیر در مورد پروتز گزارش شده. اما خوشبختانه تا الان تو ایران همچین موردی دیده نشده. این سرطان در ارتباط با بعضی از انواع پروتزهاست که خوشبختانه این پروتزها اصلاً تو ایران استفاده نمی شن. ALCL سرطان پستان نیست، بلکه یه سرطان لنفومه که کشنده نیست و به صورت کامل قابل درمانه. برای درمان این سرطان، باید پروتز به همراه غلاف روش برداشته بشه. پس از گزارش این سرطان در دنیا، گفته شد افرادی که عمل پروتز سینه انجام دادن، باید هر دو سال یه بار، MRI انجام بدن.

از جمله عوارضی که در جراحی پروتز سینه وجود داره، پس زدن پروتزه. با اینکه احتمال عفونت بعد پروتز خیلی خیلی کمه، اما اگر بدن پروتز رو پس بزنه، می تونه احتمال ایجاد عفونت رو بیشتر کنه.

 

آیا ایمپلنت سینه باعث سرطان سینه میشه؟

جواب این سوال منفیه. تاکنون هیچ ارتباطی بین پروتز سینه و سرطان پستان گزارش نشده.

 

آیا نتیجه جراحی پروتز سینه برای همه یکسانه؟

وقتی یه خانمی سینه نداره یا سطح سینه اش صافه و می خواد سایز سینش رو بیشتر کنه، کار جراح راحت تره و نتیجه کار هم سینه های خوش فرم و زیباست. اما آیا همه خانما می تونن با جراحی به همچین سینه ای برسن؟

جواب منفیه.

در مورد سینه ای که شیرداده یا سینه ای که افتاده، هیچ وقت نباید همچین نتیجه ای رو انتظار داشت. چنین سینه هایی نیاز به جراحی پکسی پروتز دارن. یعنی تو این جراحی، علاوه بر جاگذاری پروتز داخل سینه، باید افتادگی سینه نیز برطرف شه. البته این به این معنی نیست که پکسی پروتز باعث زیبایی سینه نمی شه. در کل پوست سینه خانمای مجرد و کم سن تر، با پوست سینه بعد از زایمان خیلی متفاوته.

 

اقدامات قبل از جراحی ایمپلنت سینه

قبل از اقدام به پروتز، جراح باید پوست و بافت سینه بیمار رو معاینه کنه تا بتونه قوام اون رو بسنجه. بعد از این مرحله، از بیمار می خواد تا سونوگرافی سینه انجام بده تا مطمئن بشه که بافت سینه سالمه و ضایعه یا کیست نداره. جراح همچنین در مورد سابقه خانوادگی سرطان سینه از بیمار سؤال می کنه. تمام این موارد، در تصمیم گیری نهایی برای انجام پروتز سینه تأثیر می ذاره.

 

سایز پروتز چقد باشه خوبه؟

برای تعیین سایز، جراح یه سری اندازه گیری های خیلی دقیق انجام می ده که شامل موارد زیر میشه:

  • بررسی قوام سینه
  • بررسی میزان بافت سینه در قسمت بالا و پایین نوک پستان
  • اندازه گیری قفسه سینه بیمار
  • اندازه گیری قد بیمار
  • سنجش میزان کش سانی پوست سینه

بعد این مرحله، جراح این اندازه ها رو روی جدول پیاده می کنه تا متوجه بشه که چه سایز پروتزی مناسب بیماره. بعد از تعیین سایز، میشه در حد ۲۵ الی ۴۰ سی سی سایز رو کم و زیاد کرد.

 

ایمپلنت سینه چقد ماندگاری داره؟

حتماً شنیدین که میگن پروتز مثلاً ۱۰ سال عمر داره، یا بعد چند سال باید تعویض بشه و …. اما بهتره بدونین که عمر پروتز تا زمانیه که پروتز منجر به عارضه برای بیمار نشه. بیماری که پروتز گذاشته، باید هر سال توسط پزشک مربوطه معاینه بشه و اگه نیاز بود سونوگرافی، ماموگرافی و …. انجام بده. تا از سالم بودن پروتز مطمئن بشه.

 

ایمپلنت سینه و شیردهی

شایع ترین سؤالی که خیلیا در مورد ایمپلنت سینه می پرسن که آیا بعد از عمل امکان بارداری یا شیردهی وجود داره یا نه؟

چیزی که باید بدونین اینه که پروتز در زیر عضله سینه و یا روی اون گذاشته می شه و به هیچ وجه غدد شیری یا غددی که بافت پستان رو تشکیل میدن، دستکاری نمی شن. بنابراین پروتز سینه تهدیدی برای مادر شدن و شیر دادن بچه محسوب نمی شه و جای نگرانی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.