امکان سرطان سینه با پروتز سینه چقدر هستش؟

امکان سرطان سینه با پروتز سینه چقدر هستش؟همانطور که در مقاله مربوط به پروتز سینه صحبت کردیم یکی از راه های بزرگ کردن سینه در خانم ها استفاده از پروتز سینه می باشد که برای این منظور می توان از برندهای مختلف پروتز استفاده کرد که البته باید توجه داشته باشید که به منظور جلوگیری از خطرات و عوارض ناشی از جراحی بهتر هستش که این کار توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام بشه که ریسک های احتمالی ناشی از جراحی به حداقل برسه.

سوال و مشکلاتی که اغلب برای خانم هایی که قصد انجام این جراحی رو دارند ممکن هستش ایجاد شود این مورد هستش که آیا با انجام پروتز سینه امکان ایجاد سرطان سینه به وجود میاید یا خیر؟

سرطان سینه و پروتز

آیا پروتز سینه باعث سرطان می شود؟

با توجه به آمار و گزارش سازمان fda.gov که همان سازمان غذا و دارو آمریکا می باشد، به طور کلی پروتز سینه باعث سرطان سینه نمی شود و همچنین شانس سرطان سینه شما را نیز افزایش نمی دهند.پس علت این شایعات و ترس از کجا نشات میگیره که در ادامه بهش میپردازیم.

 

چه کسی در معرض خطر است؟

ALCL شکلی نادر از سرطان سینه هستش ،که در افرادی که پروتز سینه داشتن مشاهده شده است حتی اگر ایمپلنت دارید، شانس شما برای ابتلا به ALCL بسیار کم است پس خیالتان تا اینجای کار راحت باشه!

طبق بررسی کارشناسان از هر ۵۰۰۰۰ خانمی که ایمپلنت سینه دارد،که در این جامعه آماری یک نفر به این بیماری مبتلا می شود که آمار قابل توجهی نمی باشد.

در صورت داشتن پروتز سینه این موارد را باید بدانید :

 • سینه های خود را به طور منظم با لمس کردن بررسی کنید که مورد غیر طبیعی وجود نداشته باشه.
 • وجود هر گونه تورم غیر عادی و مشکوک را جدی بگیرید.
 • وجود هر گونه توده یا سایر تغییرات غیر طبیعی در شکل سینه را جدی بگیرید.
 • درد در سینه یا نواحی نزدیکی آن که طولانی مدت صورت بگیره جدی بگیرید.
 • سفت شدن در سینه یا بافت اسکار جدید رو حتما باید علتش بررسی بشه.

هر کدوم از این موارد می توانند نشانه هایی از ابتلا به ALCL باشند. اما ممکن هستش هر کدوم از آن ها نشانه چیزهای دیگری مانند پارگی در خود پروتز باشند.به همین دلیل اگر متوجه تغییراتی در سینه خود شدید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید که با انجام آزمایش هایی مثل سونو و یا ام ار آی مشکلات ایجاد شده مشخص شوند.

 

ALCL  چیست؟

همان گونه که در بالا ذکر شد نوعی سرطان بسیار نادر است که معمولاً قابل درمان است، به خصوص زمانی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود برای تشخیص اینکه آیا شما ALCL دارید، پزشک توسط بیوپسی سوزنی و آزمایش و مواردی مثل تصویربرداری سونوگرافی یا ماموگرافی انجام می دهد.

درمان اولیه معمولاً شامل برداشتن ایمپلنت های سینه و هر بافتی مه  که سرطانی شده است.

اگر پروتز سینه دارید، ادامه مقاله را حتما بخوانید تا بدانید که رابطه ی بین پروتز و این سرطان به چه صورت هستش و در صورت دیدن مورد مشکوک حتما باید ایمپلنت رو از سینه خارج بشه یا نه.در ضمن برای دیدن اطلاعات بیشتر در مورد پروتز سینه می توانید مقاله مربوط رو مطالعه کنید.

 

 درباره ایمپلنت سینه و   ALCL

سازمان غذا و داروی امریکا در سال ۲۰۱۱ به یک رابطه ی بین پروتز و سرطان پی برد که در این مطالعه مشخص شد که این مورد سرطان سینه نیست و یک سرطان سیستم ایمنی به نام لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک یا همون (ALCL ) هست.

ALCL مرتبط با ایمپلنت سینه در بافت اسکار و مایع نزدیک ایمپلنت ایجاد می شود. مانند هر سرطانی، می تواند گسترش یابد. بدون درمان، می تواند یک سرطان کشنده باشد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که بین ایمپلنت سینه و افزایش خطر BIA-ALCL ارتباط وجود دارد. البته این تحقیقات نشان داده که این خطر بسیار کم است و در موارد زیر برآورد شده است:

 • یک نفر  در ۳۵۰۰۰ در سن ۵۰ سالگی
 •   یک نفردر ۱۲۰۰۰ در سن ۷۰ سالگی
 • یک نفردر ۷۰۰۰ در سن ۷۵ سالگی

 

 علائم ALCL چیست؟

علائم ALCL ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کاهش وزن
 • تعریق شبانه
 • تورم غدد لنفاوی
 • تب
 • در ضمن علائم می تواند شامل ضایعات پوستی باشد که بهبود نمی یابند.

 

آیا ایمپلنت سینه خطر ابتلا به انواع دیگر سرطان را افزایش می دهد؟

هیچ مدارکی وجود ندارد که نشان دهد ایمپلنت سینه خطر ابتلا به سرطان را بالا ببرد ،که همچنین این مورد شامل سرطان سینه نیز می شود.

یک مطالعه ای هم در سال ۲۰۱۵ صورت گرفته که خانم هایی که دارای پروتز سینه هستن هیچ احتمال خطری مبنی بر بالا رفتن سرطان سینه دیده نشده و چیزی اثبات نشده.

آیا نوع خاصی از پروتز سینه خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؟

ایمپلنت‌های بافت ‌دار و زبر، نسبت به ایمپلنت‌های سطح صاف با خطر بیشتری همراه هستنداما به طور کل بر روی تمام پروتزها یک نوع سیلیکون پوشانده می شود که بر اساس نوع سطح پوشش به دو دسته تقسیم بندیمی شود :

 • پروتزهایی با سطح صاف (Smooth)
 • پروتزهایی با سطح زبر (TenTured) که سطح آنها معمولا حالت مخملی دارد.

 

چه مواردی قبل و بعد از پروتز سینه نیاز هست بدانید؟

چندین نکته مهم وجود دارد که باید قبل از تصمیم گیری برای انجام جراحی ایمپلنت سینه در نظر بگیرید.

باید در نظر بگیرید تا زمان درج این مقاله این اطلاعات داخل سایت  FDA  ممکن هستش به روز رسانی شود و نتیجه مطالعات و تحقیقات جدید چیز دیگه بشه به همین علت ممکن باید این مورد رو در نظر بگیرید که در صورت تصمیم گیری در مورد این جراحی از اخرین نتایج تحقیقات اطلاعات لازم رو کسب کنید.

اما مهمتر از همه این است که ، شما و جراحتان در مورد اهداف و انتظارات خود در مورد کاشت ایمپلنت سینه، مزایا و خطرات، و همچنین نظارت بر پروتز سینه از نظر عوارض تا زمانی که آنها را دارید، و در نهایت برداشتن یا جایگزینی آن صحبت کنید.

در اخر هم اگر شما در حال حاضر ایمپلنت سینه دارید و هیچ مشکلی از این بابت ندارید اگر از بابت سرطان سینه میترسید اصلا دست به پروتز خود نزنید و خیالتان راحت باشه.

 

منبع سایت fad.gov

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.