دوران نقاهت بعد از عمل كوچک كردن سينه

دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه ،از جراحی های زیبایی پرطرفدار در بین خانم ها، جراحی های مربوط به زیبایی سینه هاست که از جمله اونا میشه به جراحی کوچیک کردن سینه ها یا همان ماموپلاستی اشاره کرد. البته عمل کوچیک کردن سینه ها فقط جنبه زیبایی نداره، بلکه بزرگ بودن بیش از حد سینه ها ممکنه مشکلاتی مثل درد گردن، درد ستون فقرات و شانه ها رو برای فرد ایجاد کنه. خیلی مهمه این عمل رو پیش پزشکی انجام بشه که تبحر و تجربه کافی در این زمینه داره؛ تا باعث رضایت هر چه بیشتر بیمار از عمل ماموپلاستی بشه. البته نقش بیمار هم در نتیجه عمل بسیار مؤثره و خیلی مهمه که دوران نقاهت بعد از کوچیک کردن سینه رو چطور بگذرونه و چه مراقبت هایی رو انجام بده. در ادامه در مورد بایدها و نباید هاییی که باید بعد عمل ماموپلاستی انجام بشه، صحبت می کنیم.

اهمیت دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه

پس از اینکه بیمار از اتاق عمل خارج شد، اگر حال عمومی وی خوب باشه و عارضه خاصی نداشت، می تونه به خونه برگرده. البته پزشک معالج باید قبل از مرخص شدن بیمار، نکاتی در مورد مراقبت های بعد عمل و دوران نقاهت به بیمار گوشزد کنه. بیمار حتماً باید این توصیه ها را جدی بگیره و به اونها عمل کنه؛ چون اقداماتی که بیمار بعد عمل و در دوره نقاهت انجام میده، تأثیر بسیار زیاد و مستقیمی بر نتیجه جراحی می ذاره. بنابراین می شه گفت، موفقیت آمیز بودن عمل ماموپلاستی، از یک طرف به پزشک و از طرف دیگر به خود بیمار بستگی داره.

دوران نقاهت بعد از عمل کوچک کردن سینه

مراقبت های دوره نقاهت بعد ماموپلاستی در هفته اول

بیمار باید بعد از ماموپلاستی، یک بانداژ پلاستیکی یا سوتین مخصوص روی پانسمان بذاره. همچنین باید تا چند روز بعد عمل، تو خونه از یک نفر برای انجام کارهای خودش کمک بگیره؛ چون در هفته اول، بیمار درد زیادی داره و حتی ممکنه نتونه دستاشو کامل بالا ببره.
در حین عمل، برای بیرون آمدن ترشحات از سینه بیمار، لوله هایی رو در بدن او جاسازی می کنه. این لوله ها باید بعد چند روز از بدن بیمار خارج شه. تا چند روز بعد از برداشتن لوله، بیمار باید از سوتین مخصوص استفاده کنه تا جلوی ورم کردن سینه ها رو بگیره و باعث فرم دهی بهتر سینه بشه.

برای پیشگیری از عفونت بعد عمل، بیمار باید در هفته اول هر روز محل زخم های روی سینه رو ضدعفونی کنه و پانسمان رو زود به زود عوض کنه. سه روز بعد عمل بیمار می تونه حمام کنه.چند روز بعد عمل که درد کمتر میشه، بیمار می تونه شروع به پیاده روی آرام بکنه تا سرعت گردش خون در بدنش بیشتر شده و به این ترتیب درد و ورم بعد از جراحی کمتر بشه.

برای به حداقل رساندن تورم و کبودی بعد عمل، بیمار می تونه از کمپرس یخ و بعد از کمپرس گرم استفاده کنه. البته باید در استفاده از این کمپرس ها احتیاط کنه؛ چون تا چند روز بعد عمل ماموپلاستی، سینه ها حس ندارن و ممکنه آسیب ببینن.

مراقبت های دوره نقاهت بعد عمل کوچک کردن سینه در هفته دوم

در هفته دوم باید بیمار برای کشیدن نخ بخیه ها به پزشک خودش مراجعه کنه. البته امروزه از نخ هایی برای بخیه استفاده میشه که جذب بدن می شن.
تو هفته دوم سینه ها نسبت به هفته اول لطیف تر می شن، اما سینه ها همچنان کبود هستند و تورم دارن.

مراقبت های دوره نقاهت بعد ماموپلاستی در هفته سوم

طول دوره نقاهت و مدت زمان مورد نیاز برای ترمیم و بهبود زخم ها، در هر فرد متفاوته و به توان بدنی اون بستگی داره. از هفته سوم، بیمار می تونه در حین رعایت مراقبت های لازم، کارهای روزمره خودش رو انجام بده و به سرکارش هم برگرده. البته ممکنه بعضی از بیمارا مدت زمان بیشتری برای برگشتن به سرکار نیاز داشته باشن.

نحوه خوابیدن در دوران نقاهت بعد عمل کوچک کردن سینه

تا سه هفته بعد عمل، نحوه دراز کشیدن و خوابیدن خیلی مهمه. بیمار نباید به شکم بخوابه و به هیچ وجه روی شکم و پهلو نباشه؛ چون نباید فشاری به سینه ها بیاد؛ چون ممکنه باعث عدم قرینگی در سینه ها بشه و مانع فرم دهی دلخواه سینه ها بشه.

برای کاهش درد و تورم تو این مدت هم باید بیمار از دو بالش برای زیر سرش استفاده کنه.

در دوره نقاهت بعد ماموپلاستی چه کارهایی را نباید انجام داد؟

 • مصرف الکل می تونه باعث تشدید خونریزی بعد عمل بشه. پس تا وقتی که از داروهای مسکن بعد عمل استفاده می شه، نباید لب به اکل زد.
 • بیمار نباید به صورت مداوم استراحت کنه؛ چون ممکنه باعث لخته شدن خون بشه و در نهایت کبودی و تورم بشه افزایش پیدا کنه.
 • ببمار باید در طول دوره نقاهت، غذاهای چرب، پرنمک و پرادویه را به حداقل برسونه. غذاهای چرب می تونه روند بهبودی رو به تأخیر بندازه. یا مصرف نمک زیاد باعث حفظ آب بدن و در نتیجه جمع شدن مواد دفعی در بدن می شه و تورم زیاد میشه. بهتره بیمار ویتامین ها و امگا۳ رو در رژیم غذایی خودش افزایش بده تا باعث کاهش تورم بعد عمل بشه.
 • تو این مدت نباید داروهای ضدانعقاد مصرف بشه؛ چون باعث افزایش احتمال خونریزی میشه.
 • مصرف دخانیات قبل و بعد عمل ماموپلاستی ممنوع؛ چون باعث اختلال در روند بهبودی بیمار می شه. سیگار می تونه عوارض بعد عمل کوچیک کردن سینه ها رو در قسمت بافت سینه، نوک سینه و هاله دور سینه افزایش بده.
 • تا دو ماه بعد عمل، بیمار نباید هیچ گونه فعالیت سنگین انجام بده؛ چون ممکنه بافت سینه ها تحت فشار قرار بگیره.
 • رانندگی در زمان نقاهت به بیمار توصیه نمی شه.
 • بیمار نباید فعالیت های انجام بده که باعث حرکت زیادی عضلات بازو و قفسه سینه بشه.
 • در این مدت نباید بیمار هیچ دارویی رو خودسر مصرف کنه.
 • سوتین مناسب بعد از انجام عمل کوچک کردن سینه.
 • از لحظه تمام شدن جراحی، بیمار باید به صورت مداوم و به مدت ۶ ماه از یک سینه بند نرم مخصوص استفاده کنه. تو این مدت، فقط موقع دوش گرفتن می تونه سوتین رو باز کنه. حتی تو خواب هم باید این سوتین رو بپوشه. توصیه می شه تا وقتی که جای برش های سینه بیمار از بین نرفته، از سوتینی که سیم زیرین داره استفاده نکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.